Pokazy nieba - informacje podstawowe.

Zapraszamy na cykl spotkań poświęconych wieczornym obserwacjom nieba. Pokazy odbywają się od marca do listopada raz w miesiącu, w sobotę w pobliżu nowiu Księżyca. W lipcu i sierpniu orgaznizowane są dodatkowe pokazy w każdy piątek i sobotę, poza dniami w pobliżu pełni Księżyca. Spotkania zaczynają się godzinę po zachodzie Słońca i trwają około 2-2,5 godziny. Pokazy obiektów mgławicowych organizowane są jedynie w pobliżu nowiu Księżyca (maksymalnie 7 dni przed i po nowiu). Obserwacje Księżyca, wraz z dostępnymi na niebie planetami mogą być organizowane poza pełnią Srebrnego Globu (maksymalnie do 2 dni przed i po pełni). Obserwacje prowadzone są "na żywo", bezpośrednio przez teleskop, bez wyświetlania obrazu na monitorze. W takich warunkach obiekty astronomiczne w teleskopie widzimy w odcieniach szarości, prócz planet i Księżyca - te widzimy kolorowo.

Informacja o terminie najbliższych pokazów podawana jest na stronie głównej obserwatorium, na tydzień przed planowanym spotkaniem. Również wtedy podawane są niezbędne instrukcje dotyczące możliwości uczestnictwa w pokazach. Harmonogram spotkań można znaleźć na dole tej strony.

Pokazy wymagają bezchmurnego nieba. W przypadku zachmurzenia spotkanie może być przesunięte na dalszy termin, lub odwołane.

 

Pokazy tematyczne

Podczas pokazów tematycznych prezentowane są obiekty opisujące jest jedno zagadnienie astronomiczne. Pokazy prowadzone są teleskopem o średnicy 35 cm. Obserwacje rozpoczynają się wizualnym poznawaniem najbardziej ciekawych gwiazdozbiorów, w dalszej części pokazów prezentowane są najciekawsze obiekty znajdujące się aktualnie na niebie, tematycznie ze sobą powiązane. Aktualnie bardzo dobrze sprawdzają się trzy programy obserwacyjne: pierwszy (obserwacje jesienno-zimowy) przedstawia ewolucję gwiazd, drugi (zimowo-wiosenny) prezentuje klasyfikację galaktyk i trzeci opowiadający historię letnich gwiazdozbiorów (sezon wiosenno-jesienny).

Program pierwszy obejmuje obserwacje obiektów głębokiego nieba, prezentujących etapy życia gwiazd. Przez teleskop obserwujemy obiekty, w których rodzą się gwiazdy, poszczególne etapy życia gwiazd (gromady otwarte, gwiazdy podwójne), oraz obiekty prezentujące śmierć gwiazd. Trudniejszym programem obserwacyjnym jest klasyfikacja galaktyk wg Hubble'a. Edwin Hubble, obserwując widma galaktyk, stworzył ich klasyfikację, jako kryterium przyjmując kształt galaktyki. Podczas obserwacji będzie możliwość zapoznania się z podstawowymi kształtami galaktyk. Ostatnim programem jest historia gwiazdozbiorów. W trakcie spotkania omawiane są gwiazdozbiory nieba letniego i ich historia, na podstawie mitologii greckiej. Po omówieniu gwiazdozbioru, następują obserwacje dwóch najciekawszych obiektów znajdujących się w danym gwiazdozbiorze. Obserwowane obiekty wybierane są przez prowadzącego pokazy, jeśli jednak interesuje Państwa jakiś szczególny obiekt, prosimy o kontakt w celu ustalenia możliwości jego zobaczenia.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc do 20, udział w pokazach nieba wymaga wcześniejszej rejestracji, za pomocą odpowiedniego formularza rejestracyjnego. Formularz otwierany jest odpowiednio wcześniej przed pokazami, a informacje o otwarciu można znaleźć w opisie najbliższego spotkania. 

UWAGA! Sama rejestracja nie jest jednoznaczna z uczestnictwem w pokazach!!!

 

Od marca, do połowy maja, oraz od września do końca listopada, możliwe jest zorganizowanie dwóch grup pokazów. Druga grupa rozpoczyna pokazy około północy. Grupy uczestników ustalane są na podstawie kolejności zgłoszenia, na którą nie mamy wpływu!.

Wybierając się na pokazy, prosimy o zapewnienie odpowiedniego, ciepłego stroju (noce bywają bardzo chłodne), zabrania ze sobą latarek (najlepiej diodowych). Podczas pokazów nocnych w obserwatorium bezwzględnie wymagana jest całkowita ciemność.

Koszt udziału w tematycznych pokazach nieba wynosi 20 zł od osoby dorosłej, 15 zł od dzieci w wieku 5-18 lat. Dzieci do lat 5 i osoby niepełnosprawne (na podstawie ważnej legitymacji) są zwolnione z opłaty.

 

Otwarte pokazy nieba

W okresie wakacyjnym organizowane są otwarte pokazy nieba, na które nie ma konieczności rejestrowania się, wystarczy jedynie przyjść do Obserwatorium w wyznaczonym terminie i określonym przedziale czasowym. Pokazy odbywają się w piątki i soboty i polegają na obserwacjach naszego naturalnego satelity, jak i planet aktualnie dostępnych na niebie. W trakcie pokazów można również dostrzec dwa lub trzy najciekawsze obiekty mgławicowe, takie jak gromada kulista gwiazd, mgławica planetarna, czy też najciekawsze układy podwójne gwiazd. Pokazy rozpoczynamy tuż po zachodzie Słońca a kończymy około północy.

Obserwacje Srebrnego Globu prowadzone są przy 100x, 300x i 500x powiększeniu. Mniejsze pozwoli podziwiać Księżyc w całości i dostrzec wiele kraterów na jego powierzchni. Przy większych, na powierzchni Księżyca prócz szeregu mórz księżycowych będzie można dostrzec wiele kraterów, gór i szczelin. Można również zobaczyć dwa rodzaje gór i kraterów. Często widoczne są także rozpadliny czy kopuły księżycowe.

Planety obserwowane są głównie przy powiększeniu 300x, co pozwala dostrzec charakterystyczne twory na ich tarczach: pasów, czy Wielkiej Czerwonej Plamy na Jowiszu, pierścieni Saturna wraz z przerwą Cassiniego, czap polarnych i tworów albedowych na Marsie, jak również fazy Merkurego i Wenus.

Koszt udziału w tematycznych pokazach nieba wynosi 10 zł od osoby dorosłej, 8 zł od dzieci w wieku 5-18 lat. Dzieci do lat 5 i osoby niepełnosprawne (na podstawie ważnej legitymacji) są zwolnione z opłaty.

 

Terminarz spotkań

 Przedstawiamy przybliżony harmonogram pokazów nieba na rok 2019. Prosimy mieć na uwadze, że może on ulec zmianie. Szczegóły dotyczące najbliższych pokazów nieba można znaleźć tutaj.

Data Rodzaj pokazów
27.04 tematyczne
3.05 tematyczne
4.05 tematyczne
11.05 otwarte
1.06 tematyczne
28.06 tematyczne
29.06 tematyczne
5.07 tematyczne
6.07 tematyczne
12.07 otwarte
16.07* otwarte
26.07 tematyczne
27.07 tematyczne
2.08 tematyczne
3.08 tematyczne
9.08 otwarte
10.08 otwarte
23.08 tematyczne
24.08 tematyczne
7.09 otwarte
28.09 tematyczne
5.10 otwarte
19.10 tematyczne
11.11** otwarte

 


* - pokazy częściowego zaćmienia Księżyca   

** - pokazy przejścia Merkurego przed tarczą Słońca


Prosimy zapoznać się z regulaminem wieczornych pokazów nieba.

REGULAMIN