Zmiana zasad organizacji wieczornych pokazów nieba.

 

W ostatnich miesiącach obserwujemy bardzo dynamiczne zmiany w numerycznych prognozach pogody udostępnianych przez ICM, oraz IMGW. Szczególnie dotyczy to okresu letniego, gdy nad Europą przechodzą fronty burzowe. W takich dniach modele prognozujące pogodę potrafią zmieniać się diametralnie nawet kilka razy dziennie. Taka dynamika znacznie utrudnia nam organizację wieczornych pokazów nieba, które wymagają idealnej pogody. Zdarza się, że prognozy publikowane dzień wcześniej, a nawet rankiem w dniu pokazów, prognozują duże zachmurzenie uniemożliwiające organizację pokazów nieba, tymczasem modele publikowane wczesnym popołudniem (około godziny 15:00) prognozują wymarzoną na pokazy pogodę, która na dodatek się sprawdza. Zdarza się także, że jest zupełnie na odwrót. 

W okresach pogodowo dynamicznych, bazując na często zmieniających się modelach numerycznych zdarza się, że dokonujemy niewłaściwych ocen stanu pogody na wieczór w dniu pokazów. Odwołujemy pokazy dzień wcześniej, tymczasem okazuje się, że nad obserwatorium mamy piękne niebo w dniu pokazów. Zdarza się również tak, że jesteśmy przekonani o możliwości organizacji pokazów, tymczasem przychodzą chmury, a my niepotrzebnie narażamy Państwa na koszty i stratę czasu. To zmusza nas do zmiany sposobu organizacji pokazów, które chcielibyśmy organizować najczęściej jak to tylko możliwe. Musimy zatem podejmować decyzję o odwołaniu pokazów nie tak jak do tej pory (dzień wcześniej), ale najpóźniej jak to tylko możliwe - w sytuacjach krytycznych nawet w dniu pokazów. Dlatego:

  • w przypadkach, gdy prognozy pogody na dzień otwarcia formularza rejestracyjnego dają stuprocentową pewność na czyste niebo w dniu pokazów - formularz będzie udostępniany o wskazanej godzinie, a wieczór przed pokazami będzie umieszczany komunikat o organizacji pokazów zgodnie z planem
  • jeżeli prognozy pogody będą dawały pewność całkowicie zachmurzonego nieba - formularz nie będzie udostępniany. Na stronie będzie publikowana informacja o odwołaniu pokazów.
  • w okresach niepewnej pogody (szczególnie w okresie letnim) - formularz zostanie opublikowany, a na stronie będą pojawiały się komunikaty dotyczące aktualnych prognoz pogody. Będą one publikowane wieczorem w dzień poprzedzający pokazy (około godziny 21:00 - 22:00), w dniu pokazów: około godziny 11:00, natomiast o godzinie 16:00 będzie podejmowana ostateczna decyzja o organizacji pokazów, o ile prognozy wcześniejsze nie pozwolą na podjęcie końcowej decyzji. 

Zdajemy sobie sprawę z problemów wynikających ze zmiany warunków organizacji pokazów. W szczególności związanych z Państwa planami, czy też dotarciem do obserwatorium na ostatnią chwilę. Wprowadzenie takich zmian to jedyna droga do uniknięcia problemów związanych z dużymi niespodziankami w publikowanych prognozach pogody. Daje to szanse na zwiększenie organizacji pokazów tak często, jak to tylko możliwe. Prosimy zatem o wyrozumiałość i cierpliwość - w obecnych czasach i gwałtownych zmianach klimatycznych prognozowanie pogody szczególnie w górach zaczyna przypominać wróżenie z fusów.

W najbliższym czasie szczegóły zostaną zawarte w Regulaminie wieczornych pokazów nieba.